Joninių išvakarėse Kuršių nerijoje buvo renkami raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa) žiedlapiai. Nors kvapnūs rausvi šio augalo žiedai daugeliui asocijuojasi su vasara prie jūros, iš tiesų tai yra invazinė rūšis, kelianti grėsmę vietinėms pajūrio kopų augalų rūšims.
Dėl spartaus plitimo raukšlėtalapis erškėtis išstumia vietinius augalus ir keičia jautrias ekosistemas. Siekiant mažinti jo plitimą bei atkreipti dėmesį į gamtosaugos problemas, vis dažniau ieškoma prasmingų šio augalo panaudojimo būdų.
Prie tokios iniciatyvos prisidėjo ir savo restorano svečius netikėtais skoniais mėgstanti stebinti Vilniuje įsikūrusio restorano „Nineteen18“ komanda. Kuršių nerijoje surinkti žiedlapiai bus panaudoti įvairiems gastronominiams eksperimentams – iš jų bus gaminami sirupai, gėrimai, fermentuoti produktai ir kiti sezoniniai skanėstai. Taip invazinis augalas įgauna naują vertę, tapdamas ne tik kvapniu vasaros simboliu, bet ir prasminga žaliava virtuvėje.
„Džiugu, kad žiedlapiai suranda kelią į naujus skonius ir patirtis. Kuo daugiau prasmingo panaudojimo invazinei rūšiai, tuo daugiau naudos mūsų pajūrio gamtai“, – pažymi Kuršių nerijos nacionalinio parko atstovai.
Toks žiedlapių rinkimas sujungia gamtos pažinimą, sezonines tradicijas ir atsakingą požiūrį į aplinką. Kiekvienas surinktas žiedas tampa nedideliu, tačiau svarbiu indėliu saugant unikalų Kuršių nerijos kraštovaizdį ir biologinę įvairovę. Tokios iniciatyvos rodo, kad net ir kovojant su invazinėmis rūšimis galima atrasti kūrybiškų sprendimų, naudingų tiek gamtai, tiek žmonėms.