Šešioliktoji Kuršių nerijoje gimusio Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija Neringos savivaldybės tarybos sprendimu skirta klaipėdiečiams meno kolekcininkams Aleksandrui Popovui ir Jelenai Kosinovai.
Premija jiems skirta už Kuršių nerijos ir Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) kultūros tradicijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybišką veiklą, svarų indėlį kaupiant ir saugant Kuršių nerijoje ir Prūsų Lietuvoje sukurtą dailės paveldą, ypač Nidos dailininkų kolonijos menininkų kūrybos palikimą, jį populiarinant reikšmingomis parodomis ir leidiniais Lietuvoje bei užsienyje.
Šešioliktajai Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijai gauti iš viso pateikti keturi siūlymai, kurie buvo pirmiausia svarstyti Neringos savivaldybės istorinės atminties ir įvaizdžio formavimo komisijoje. Jos nariai vienbalsiai priėmė sprendimą Savivaldybės tarybai siūlyti Aleksandro Popovo ir Jelenos Kosinovos kandidatūras premijai gauti.
Suteikti premiją A. Popovui ir J. Kosinovai pasiūlė Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, atkreipdamas dėmesį į tėvo ir dukros apsisprendimą beveik du dešimtmečius rinkti meno kūrinius, kuriuose įamžinti Prūsų Lietuvos, Klaipėdos krašto ir Kuršių nerijos vaizdai.
Rekomenduojame
„A. Popovui ir J. Kosinovai pavyko surinkti šiuo metu didžiausią Lietuvoje ir vieną didžiausių Europoje Nidos dailininkų kolonijos atstovų ir Rytprūsiuose dirbusių dalininkų meno kūrinių rinkinį. Jį sudaro per 1500 paveikslų ir grafikos darbų, sukurtų daugiau nei 250 skirtingų XIX a. II pusės ir XX. A. I pusės dailininkų“, – pabrėžiama Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejaus teikime.
Vertingiausią rinkinio dalį sudaro garsiųjų Karaliaučiaus dailės akademijos dėstytojų Richardo Pfeifferio, Olafo Jernbergo, Arthuro Degnerio, Fritzo Burmanno ir kitų, taip pat ne ką mažiau garsių jų mokinių Ernsto Bischofo-Culmo, Eduardo Bischofo, Karlo Eulensteino, Ernsto Mollenhauerio ir kt. kūriniai. Taip pat rinkinyje gausu darbų, sukurtų iš tolimesnių Vokietijos kampelių atvykusių ir šį savitą kraštą taip pamėgusių dailininkų, tokių kaip Georgas Gelbke ar Emmy Brode, kurie čia lankydavosi nuolat.
Įspūdingas kolekcionierių rinkinys buvo išsamiai pristatytas ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir sulaukė tarptautinio pripažinimo ir įvertinimo. Rinkinį sudarantys darbai buvo pristatyti parodose Vokietijos miestuose – Švane, Liuneburge ir šių metų rugsėjį Arenshope. Taip pat Prancūzijos Barbizone. Kitais metais su kolekcininkų sukauptu unikaliu Prūsų Lietuvoje ir Kuršių nerijoje sukurtu dailės paveldu galės susipažinti dailės mėgėjai Belgijoje ir Nyderlanduose.
Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio teigimu, šie meno saugotojai ne tik prisideda prie istorinės Nidos dailininkų kolonijos atminimo puoselėjimo, bet ir garsina Kuršių neriją pasaulyje.
„Šių asmenų dėka dar geriau suprantame Nidos dailininkų kolonijos svarbą ir jos reikšmę Neringos tapatybei. Du dešimtmečius rinkta kolekcija įspūdinga ir tai, kad tėvas ir dukra ne tik renka Nidos dailininkų kolonijos darbus, bet ir jais dalinasi su visuomene, su pasauliu, yra didžiulė dovana Neringai“, – pabrėžia meras Darius Jasaitis, prisimindamas kokio milžiniško susidomėjimo Kuršių nerijoje kurti darbai susilaukė parodų pristatymuose Arenshope.
A. Popovas ir J. Kosinova kartu su bendraminčiais 2009-aisiais įkūrė VšĮ „Nidden“, kuri užsiima aktyvia ir profesionalia savo turimo meno kūrinių rinkinio sklaida – rengia parodas ir neatlygintinai dalyvauja kitų rengiamose parodose, leidžia knygas ir prisideda prie jų leidybos, skolindami rinkinio kūrinių skaitmeninius vaizdus ir visą turimą informaciją, užsiima edukacine, šviečiamąją veikla.
Kuršių nerijoje, Karvaičių kaime, 1776 metų sausio 9 dieną gimęs Martynas Liudvikas Rėza laikomas vienu iškiliausių pasaulietinės lietuvių kultūros puoselėtojų bei lietuvių tautosakos mokslo pradininku. Šešioliktosios jo vardo premijos, kurios dydis 3 tūkst. Eur, įteikimo iškilmės vyks sausio mėnesį, minint 249-asias Martyno Liudviko Rėzos gimimo metines.