Labiau katastrofinio snygio Nidos gyventojai nebuvo matę: pusnys trukdė net išeiti iš namų

2008 metais Nidą užklojo stora sniego paklodė / Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos nuotr.

Prieš 16 metų – 2008 metų lapkričio 25 d. – Nidą ir jos apylinkes užklojo stora sniego paklodė. Tačiau dar įdomiau, rašo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, tai, kaip greitai pusnys susiformavo.

„Drėgno sniego buvo tiek daug, kad rytą kai kurie gyventojai sunkiai atidarė savo namų duris. Eismas buvo paralyžiuotas, autobusai į Smiltynę bent iki pietų neišvažiavo iš vietinės autobusų stoties.

Viso to kaltininkas – ties pajūriu lėtai besisukiojęs nedidelis žemo slėgio sūkurys. Ciklono vėjas šaltoje oro masėje virš sąlyginai šiltos Baltijos jūros vandens lėmė intensyvų sniego debesų formavimąsi. Būtent šis reiškinys sukėlė katastrofinį meteorologinį reiškinį – labai smarkų snygį (kai per ≤12 valandų iškrinta >30 mm kritulių ir sniego danga padidėja >30 cm).

2008 metais Nidą užklojo stora sniego paklodė / Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos nuotr.

Remiantis Nidos meteorologijos stoties duomenimis, iškrito net 66 mm kritulių per 12 val. ir per trumpą laikotarpį susiformavo net 45 cm storio sniego danga. Smarkiausiai snigo vėlai vakare: nuo 20 iki 23 val. sniego danga (per 3 val.) padidėjo 20 centimetrų, o per parą – net 36 cm“, – skelbė LHMT.

Rekomenduojame

Paplūdimys Nidoje ties Grobšto rezervatu / Kas vyksta nuotr.
V.Kernagis su Beno skulptūra Nidoje prie marių / M.Patašiaus nuotr.

Tiek daug sniego per parą nebuvo iškritę bent jau nuo 1936 metų, todėl 2008 m. iškritusios pusnys buvo didžiausios, kokias didžioji dalis Nidos gyventojų buvo matę.

„Taip pat labai gausiai pasnigo Ventėje (Šilutės r.) – 40 cm, o Šilutėje ir Laukuvoje (Šilalės r.) sniego dangos storis siekė 25–30 cm. Tuo tarpu, didesnėje Lietuvos dalyje sniego buvo daug mažiau: Vilniuje – 3, Kaune – 1, Klaipėdoje – 7, Šiauliuose – 13, Panevėžyje – 3 cm.

Įdomu dar ir tai, kad lapkričio 24 d. vakare sningant griaudėjo perkūnija. Šis reiškinys laikomas retu ir ypatingas tuo, jog dėl sniego perkūnuojant aplinka akimirkai labai ryškiai nušvinta (daug ryškiau nei vasaros naktį). Taip pat griaustinio garsas būna duslesnis dėl ant žemės paviršiaus esančio ir iš dangaus gausiai krentančio sniego. Tokį reiškinį užfiksuoti ar savo akimis pamatyti siekia dažnas audrų medžiotojas ir atmosferos specialistas.

2008 metais Nidą užklojo stora sniego paklodė / Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos nuotr.

Nuotraukose galite matyti storu sniego sluoksniu padengtus kelius, nulinkusius medžius ir nulaužtas jų šakas. Remiantis Nidos girininkijos duomenimis sniegas išvertė ir išlaužė daugiau kaip 1000 m³ medžių“, – rašė LHMT.

Ir nors praėjusią savaitę Vakarinę Lietuvos dalį vėl užklojo stora sniego paklodė, pirmadienį jau mažai trūko iki šilumos rekordo. Sinoptikai skelbia, kad ir ši savaitė orais labiau primins vėlyvą rudenį nei artėjančią žiemą, todėl per artimiausias dienas dalyje šalies vietovių esantis sniegas visiškai ištirps, o didesnės sniego porcijos artimiausiu metu nenumatoma.

Daugiau skaitykite čia.

lrytas.lt logo

Norite tapti bendruomenės dalimi?

Įveskite savo el. paštą į žemiau esantį laukelį ir sužinokite aktualiausias naujienas pirmieji!

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Dalintis: